Wizytówką Szczecina są nie tylko krokusy. Zaraz po nich zaczynają kwitnąć przepiękne magnolie. Rośnie ich tu 6 gatunków, m.in. magnolia pośrednia, gwiaździsta, kobus, purpurowa. W ogrodzie dendrologicznym w Glinnej rośnie magnolia parasolowata. Ma tak potężne liście, że przypominają rozłożony parasol.
Imieniem magnolii nazwano w Szczecinie rajd samochodowy, jednomasztowy jacht żaglowy, fontannę – chodź nieoficjalnie, osiedle na Pogodnie, biuro nieruchomości i wiele innych miejsc oraz wydarzeń. Mamy nawet Magnoliowe Czekoladki z Manufaktury Oderro.
Uroki szczecińskiej wiosny doceniał kiedyś pewien znany polski poeta. W latach 40. XX wieku w stolicy Pomorza Zachodniego mieszkał Konstanty Ildefons Gałczyński. Na pamiątkę zostawił po sobie kilka wierszy. Jeden z nich nosił tytuł „Wiosna w Szczecinie”. Wielokrotnie poeta wspomina przepiękne magnolie.
W jaki sposób dokładnie magnolie pojawiły się w Szczecinie?
Tego nikt dokładnie nie wie, ale na pewno były sadzone jeszcze przed wojną. Magnolie przy al. Wojska Polskiego mają ok. 80-100 lat. Najwięcej można ich spotkać na osiedlu Pogodno, gdzie wiosną cieszą oko rozkwitając obok przedwojennych willi.
Magnolie zawdzięczają swoją nazwę Linneuszowi, który nazwał je tak na cześć Pierre`a Magnola, XVII-wiecznego francuskiego botanika. To jedna z pierwszych roślin kwiatowych, jaka pojawiła się na Ziemi. Do zapylania niepotrzebne są im pszczoły ani motyle, ponieważ pochodzą z czasów, kiedy jeszcze tych owadów nie było. Dlatego zapylają je chrząszcze wabione słodkim, miodowym zapachem i podobną do nektaru wydzieliną. Kwiaty niektórych magnolii nie pachną, a z tych pachnących wytwarza się wyrafinowane w swej nucie perfumy.
Rodzina magnoliowatych liczy sobie ponad dwieście gatunków, dziko rosnących we wschodniej Azji i obu Amerykach. Są to niewielkie krzewy lub drzewa dorastające aż do 30 metrów. Mogą żyć nawet kilkaset lat.
Kwiat magnolii jest nie tylko piękny, ale kryje w sobie cenne cechy, żywe historie i niesie silną symbolikę. W Chinach magnolie uważa się za symbol czystości i szczerości, a także lojalności i siły miłości. Chiński cesarz podarował kwiat magnolii swoim wiernym poddanym, aby okazać im szacunek. W sąsiedniej Korei Północnej są symbolem narodowym. Ich kora i pączki mają właściwości lecznicze. Uspokajają, działają antyalergicznie, pomagają w trawieniu. Na Dalekim Wschodzie marynuje się płatki kwiatowe, a sproszkowanymi liśćmi przyprawia się ryż. Europejczycy wierzyli, że były symbolem powrotu miłości po niewierności partnera i ich pojednaniu.
Symbolizuje również wytrwałość, godność i dumę oraz miłości do natury.
W feng shui przyciąga kojącą, przyjemną energię do domu. Uważa się, że zapewnia wiele korzyści zdrowotnych. Chińczycy i Japończycy używali rośliny w swojej tradycyjnej medycynie. W zachodniej Polsce od dawna sadzono je w parkach i ogrodach dworskich. Najstarsze zachowane u nas okazy mają ponad 160 lat.
Znaczenie koloru kwiatów magnolii
Kolory kwiatu magnolii są idealnie dostrojone pod względem znaczenia i symboliki. Występują w kolorze żółtym, różowym, fioletowym, czerwonym i białym.
• Żółty kwiat magnolii symbolizuje przyjaźń, radość i szczęście.
• Różowy kwiat magnolii jest symbolem kobiecości, miłości i romansu.
• Fioletowy kwiat magnolii oznacza godność, dumę, królewskość, tajemnicę, duchowość i ekstrawagancję.
• Kwiat białej magnolii symbolizuje czystość, niewinność, wiarę, nadzieję, duchowość, miłość i troskę.
Skwery magnoliowe – w poprzednich latach miasto Szczecin realizowało projekt Skwery Magnoliowe. Celem projektu było odtworzenie historycznego wizerunku magnolii jako symbolu miasta. Dobór lokalizacji nie był przypadkowy, kierowano się zarówno dawnymi lokacjami na terenie miasta jak również względami środowiskowymi. Akcja miała na celu zaangażowanie ludzi w tworzenie skwerów, zieleńców, parków a tym samym kształtowanie w świadomości i konieczności dbania o tereny zieleni na terenach miejskich.
Pomnik Magnolii – robocza nazwa pomnika-fontanny odsłoniętego w kwietniu 2009 roku na szczecińskim osiedlu mieszkaniowym Magnolia Park (zbieg ul. Janickiego, Klonowica i Wernyhory). Autorem fontanny wykonanej w stylu nawiązującym do secesji jest Wiesław Domański, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W środku fontanny stoi dziewczyna, która na uniesionych w górę rękach trzyma misę z której spływa wodą. Z misy wyrastają kwiaty magnolii. Wokół dziewczyny bawi się czwórka dzieci. Szczeciński dodatek Gazety Wyborczej (w porozumieniu z autorem pracy i inwestorem) w sierpniu 2009 rozpisał konkurs na nazwę docelową tej fontanny. Zwyciężyła nazwa Fontanna Radości. Niezależnie od wyników tego konkursu w dalszym ciągu niektórzy mieszkańcy Szczecina kojarzą pomnik z nazwą nadaną przez autora.
Zasłużony szczeciński jacht s/y „Magnolia” – jednostka typu Vega została zwodowana w 1966 roku w Morskiej Stoczni Jachtowej na szczecińskim Golęcinie. Na jej pokładzie szkoliły się setki młodych adeptów żeglarskiego Szczecina. „Magnolia” startowała w wielu regatach, zlotach i rejsach organizowanych zarówno w kraju, jak i za granicą. To jednostka z bujną historią, m.in. w 1975 roku kpt. Zdzisław Paska odbył na niej rejs do Archangielska, zawijając w drodze powrotnej do Murmańska. Było to pierwsze od 1917 roku wpłynięcie jachtu zagranicznego na teren byłego ZSRR;
„Magnolia” w 62 dni pokonała wówczas ponad pięć tysięcy mil morskich. A już zaledwie trzy lata później – nadal bez silnika – opłynęła Islandię!
Rok 2020 był ostatnim sezonem na wodzie tego pięknego jachtu pod auspicjami miasta Szczecin. Jednostka służyła młodzieży i dorosłym do szkoleń żeglarskich, a także uczestniczyła w wielu niesamowitych wyprawach i regatach. Jej piękna historia została opowiedziana w filmie nakręconym w 2016 roku z okazji 50-lecia jednostki.